Peniaze naše každodenné

Autor: Barbora Kalčoková | 27.4.2013 o 20:32 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  226x

Peniaze. Naoko nepatrná, no v skutočnosti nezanedbateľná súčasť nášho života. Aj keď u mnohých sú na chvoste rebríčka životných hodnôt, nemohli by sme bez nich žiť. Podnájom, mesačné účty, výdavky na bývanie či cestovanie... A to som ešte nespomenula základné potreby človeka. Nech preto nikto netvrdí, že žiť bez peňazí sa dá.

Avšak nie každý dokáže vyžiť z toho množstva peňazí, ktoré má k dispozícii. Sú ľudia, ktorí si žijú, ako sa hovorí ,,na vysokej nohe,“ no sú aj takí, ktorým ledva vystačí na chlieb. Tak to bohužiaľ dnes chodí, no zaujímajú tieto extrémy niekoho?
Nečudujme sa preto, že ľudia si čím ďalej, tým viac požičiavajú peniaze, berú si úvery, hypotéky, pôžičky... Situácia v ekonomike je síce zlá, no je zrejmé, že bankový trh a jeho transakcie sú nám plne k dispozícii. Veď na každom rohu na nás číhajú reklamy, v ktorých sa bankové a nebankové inštitúcie bijú o to, kto ponúkne výhodnejší úrok. A čo robia obyčajní ľudia, ktorým nevystačí ich úbohý plat? No predsa požičiavajú.
Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako to v skutočnosti s požičiavaním peňazí beží? Iste, každý si pri premýšľaní nad touto otázkou povie, že peniaze sú predsa od bánk, ktorým samozrejme za úvery platíme našimi úrokmi. Odkiaľ však prichádza také množstvo peňazí, pokrývajúcich stále viac a viac úverov do samotných bánk? Veď banky figurujú doslova nekonečným množstvom peňazí.
Aj ja som sa už párkrát pozastavovala nad tým, ako to celé vlastne funguje. Keď som videla dokument Peniaze ako dlh, uistila som sa v tom, že banky peniaze nepožičiavajú, proste ich len vytvárajú – z dlhov ich zákazníkov, prostých ľudí. Spomínaný dokument podáva obraz skutočnej reality – ľudia, ktorí vytvárajú skutočné bohatstvo sveta sa stávajú dlžníkmi tým, ktorí peniaze iba požičiavajú, tým, ktorí bohatstvo sveta len reprezentujú.
Bohužiaľ, skutočnosť je taká. Čo s tým však obyčajný jednotlivec urobí?! Ako dokáže proti tejto nepriazni bojovať? Túto otázku by si mal položiť každý.
Práve dokument Money as debt ( Peniaze ako dlh ) by mohol byť akousi pohnútkou k nášmu konaniu. Tento krátky film veľmi pôsobivo predkresľuje skutočnú situáciu v oblasti bankovníctva – odkiaľ sa peniaze berú, ako vznikajú a čím sú kryté. Práve takýto typ dokumentu by mohol ľuďom otvoriť oči, aj keď osobne si myslím, že sa to nepodarí. Žiť v tme je predsa také pohodlné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?